Prizren Şehri

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştine gibi gelişme ve değişme içerisinde olan bir şehri olan Prizren şehrihızlı bir değişim süreci yaşamaktadır. Değişen ve gelişen dünya ülkeleri arasında Prizren şehri de yeni konutlar inşa edilmesi, yolların genişletilmesi ve yenilenmesi, idari binaların yapılandırılması gibi şehrinkalkınması için gerekilen her şey yapılmaktadır.

Kosova’nın Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetinde olduğu dönemlerde İngilizce yaygın olarak kullanılmasından dolayı şehirde İngilizce konuşanların sayısı da oldukça fazladır. Ayrıca Prizren şehri içerisinde birçok etnik kökenin bulunması da kültür çeşitliliğini ve zenginliğini sağlamaktadır. Bu etnik gruplararasında ArnavutTürkBoşnakRum ve Fandalar (Katolik Arnavutlar) sayılabilmektedir. Şehirde çok miktarda tarihi yapı bulunmaktadır.

Prizren Şehri Tarihi Eserleri

Taşköprü
Şadırvan
Suzi Çelebi Camii
Gazi Mehmed Paşa Hamamı
Müderris Ali Efendi Camii
Emin Paşa Camii
Maraş
Prizren Rüştiyesi
Namazgâh (Kırık Cami)
Prizren Saat Kulesi
Sinan Paşa Camii
Maraş Camii
Bayraklı Camii
Prizren Kalealtı
Prizren Kalesi
Cuma Camii
Şemseddin Ahmed Bey Hamamı
Aziz Arhancel Manastırı
Aziz Spas Kilisesi

Prizren şehrinde gerek turistler gerekse de ülkeye okumak için gelen öğrenciler tarafından beğeniylegezilen yerler sadece bu eserlerle kalmamaktadır. Aynı zamanda evlerisokakları da çok dikkat çekicidir.
Prizren şehrindeki tabelalarlevhalar, şehir bilgilendirici yazılar 3 dilde yazılmıştır. Bu diller; Arnavutça, Sırpça ve İngilizce. Bu nedenle Kosova’ya giden bir Türk hiç sıkıntı çekmeden yaşamamaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!