Priştina Üniversitesi

Farklı ülkelerin kültürlerine ortaklık eden Kosova’da gelişmiş ve kaliteli öğretmenler ile çalışan üniversiteler bulunmaktadır. Bunlardan biri de Kosova’nın başkenti Priştina’daki Priştina üniversitesidir. Üniversite1970 yılında kurulmuştur. Genellikle Arnavutça eğitim verir. Bazı bölümlerinde ise Türkçe ve İngilizce eğitim verilmektedir. Farklı dillerde eğitim verdiği için öğrenci alımı diğer ülkelerden daha kolay olmaktadır. Ayrıca Sırp kesiminde faaliyet gösterdiği için eğitim dili Sırpça verilmektedir.

Priştina Üniversitesi Bölümleri

Üniversitede 17 fakülte bulunmaktadır. Bunlar: Felsefe Fakültesi, Matematik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Filoloji Fakültesi, İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve İnşaat Mühendisliğidir. Ayrıca Mimarlık Fakültesi, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat ve Veterinerlik Fakültesi, Maden ve Metalürji Fakültesi, Beden Eğitim ve Spor Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Uygulamalı Ekonomi Bilimleri Fakültesi, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesidir. Teknolojik ve bilimsel açıdan üst düzeyde eğitim veren üniversite toplumumuzu sürekli olarak geliştirecek bireyler yetiştirmektedir. Sosyal aktiveler ve etkinliklere önem verilmektedir.

Priştina’da yer altı zenginliklerinin çok olması nedeni ile maden ve metalürji fakültesine ilgi daha da yoğundur. Bu fakülteyi bitiren kişiler Kosova’da iş imkânları daha fazla artmaktadır. Ayrıca diğer fakülteleri bitiren kişiler devletin de desteği ile kendilerine iş kurmakta güçlük çekmeyeceklerdir. Ülkeye Türkiye’den gelen öğrenciler Müslümanların da yoğun olması sebebi ile yabancılık çekmeyeceklerdir. Kosova’da kalarak kendi mesleklerini rahatça kurabilme imkânına sahiptir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!