Priştina Şehri

KosovaCumhuriyeti’nin başkenti Priştina aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Priştina ülkenin en gelişmiş şehri olarak da ön plandadır. Devlet ile alakalı idari binalar ve merkezi tüm binalar da başkentte bulunmaktadır. Nüfusun çoğunluğu da başkentte yerleşmiş bulunmaktadır. Başkentkültür, ticaret ve ekonomik merkezişehir haline gelmiştir. Priştina’daKosova Savaşı sonrası binaların, yolların yenilenmesi gibi çalışmalar içerisinde girilmiştir. Bu çalışmalar eski binaların tadilatı olduğu gibi yeni binalarıninşası olarak da devam etmektedir. Yollar yenilenmekte ve yeni yollar da yapılmaktadır. Gerek devletbinaları gerekse yerleşim yerlerimodern ve çağdaş hale bürünmüştür.

Priştina Şehri Eğitim Kalitesi

BaşkenttePriştinaÜniversitesi bulunmaktadır. Yüksekkalitelieğitim ve alanında uzman eğitimci kadrosu ile eğitim vermekte olan üniversiteye sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Böylelikle başka ülkelerdenKosova’yaüniversite okumaya gelebilme imkanı bulan öğrenciler, hem üniversite mezunu olmuş olacak hem de yeni bir dil öğrenme şansı kazanmış olacaklardır. Şehirde PriştinaUluslar arası Havaalanı da bulunmaktadır.

Priştina şehrinde Osmanlıİmparatorluğu’ndan kalma bir özellik de şehirde Türkçe konuşuluyor olmasıdır. O dönemlerde Türkçe konuşma zorunluluğu bulunmakta idi. Bu nedenle şehirde yoğunlukla Türkçekonuşulmaya devam edilmektedir. Aynı zamanda ülkedetabela, levha ve şehir bilgilendiricilerinde 3 dildeaçıklama yazılmaktadır. Bu açıklamalarArnavutça, Türkçe ve Sırpça olarak yazılmıştır. ÜlkedeTürklerekarşı sempati duyulmaktadır. Bu nedenle ülkeye giden Türkler hiç yabancılık çekmemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla!Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!