Priştina Şehri

Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştina aynı zamanda ülkenin en büyük şehridirPriştina ülkenin en gelişmiş şehri olarak da ön plandadır. Devlet ile alakalı idari binalar ve merkezi tüm binalar da başkentte bulunmaktadır. Nüfusun çoğunluğu da başkentte yerleşmiş bulunmaktadır. Başkent kültürticaret ve ekonomik merkezi şehir haline gelmiştir. Priştina’da Kosova Savaşı sonrası binaların, yolların yenilenmesi gibi çalışmalar içerisinde girilmiştir. Bu çalışmalar eski binaların tadilatı olduğu gibi yeni binaların inşası olarak da devam etmektedir. Yollar yenilenmekte ve yeni yollar da yapılmaktadır. Gerek devlet binaları gerekse yerleşim yerleri modern ve çağdaş hale bürünmüştür.

Priştina Şehri Eğitim Kalitesi

Başkentte Priştina Üniversitesi bulunmaktadır. Yüksek kaliteli eğitim ve alanında uzman eğitimci kadrosu ile eğitim vermekte olan üniversiteye sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Böylelikle başka ülkelerden Kosova’ya üniversite okumaya gelebilme imkanı bulan öğrenciler, hem üniversite mezunu olmuş olacak hem de yeni bir dil öğrenme şansı kazanmış olacaklardır. Şehirde Priştina Uluslar arası Havaalanı da bulunmaktadır.

Priştina şehrinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma bir özellik de şehirde İngilizce konuşuluyor olmasıdır. O dönemlerde İngilizce konuşma zorunluluğu bulunmakta idi. Bu nedenle şehirde yoğunlukla İngilizce devam edilmektedir. Aynı zamanda ülkede tabela, levha ve şehir bilgilendiricilerinde 3 dildeaçıklama yazılmaktadır. Bu açıklamalar Arnavutça, İngilizce ve Sırpça olarak yazılmıştır. Ülkede Türklerekarşı sempati duyulmaktadır. Bu nedenle ülkeye giden Türkler hiç yabancılık çekmemektedir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!