Kosova Hakkında

Kosova Hakkında ; uzun yıllar bağımsızlık mücadelesi verdikten sonra nihayet 17 şubat 2008 yılında bağımsız olmuş bir ülkedir. Bağımsızlıkla birlikte kalkınma ve ilerlemede önemli bir atağa kalkmıştır.

Halkının çoğunluğunu Arnavutlar oluşturmasına rağmen bir çok farklı milletten insanın rahatça yaşayabildiği tam manasıyla bir hoşgörü ülkesidir. Yıllar boyu bağımsızlık mücadelesi nedeniyle hep bir çatışma ve şiddet ortamında bulunmasına rağmen bağımsızlık sonrasında bu kötü geçmişin izleri silinmeye başlanmıştır.

Kosova Hakkında Başkenti

En önemli ve büyük şehri olan priştine aynı zamanda ülkenin başkentidir. Önemli eğlence mekanları ve gece klupleri ile özellikleri yazları tam bir eğlence merkezine dönen şehirde önemli günlerde yapılan halk oyunları gösterileri ve şenlikler şehre ayrı bir önem kazandırmaktadır. Diğer önemli şehirleri Cakova, Ferizay, Prizren,İpek ve Gilandır. Ülkedeki kentleşme oranı %50 leri aşmış durumdadır. Bunda canlı kent yaşamının büyük etkisi vardır. Özelikle ticaret ve sanayide hızlı büyüme hem bu kentleri hem de tüm Kosova’yı bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Coğrafi özellikleri incelenecek olursa dağlık alanlar önemli yer kaplasa da düzlük arazilerde önemli yer tutmaktadır. Makedonya sınırı boyunca uzanan Şar dağları önemli kış turizm merkezlerinin başında gelmektedir. Bunun yanında ticaret merkezleri arasında önemli bir geçiş yolu olması sebebiyle de ayrı bir önem arz etmektedir. Karasal iklime sahip Kosova’da yazlar sıcak kışlar yağışlı geçmektedir. Özellikleriyle de hem yaz turizmi hem de kış turizmi için önemli merkezlere sahiptir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!