Kosova Eğitim Sistemi

Kosova Eğitim Sistemi ‘ne çok değer verilmektedir. Çocuklarını bilinçli bir şekilde yetiştirmek isteyen Kosova halkı daha çok gelişebilmek için çok küçük çocuklarının eğitimine başlamıştır. Okul öncesi eğitimi 3-6 yaş arasındadır. Küçük yaşlarda başlayan eğitim çocukların zihnini daha çok açmaktadır

Ortaokul ve lise bölümleri 3 veya 4 seneliktir. Farklı kültürleri barındırdığı için Kosova’da kültürel geleneklere ait. Toplum gruplarına ayrı ayrı eğitim ihtiyaçlarını karşılayan politikalar izlenmektedir. Bazı şehirlerde Müslüman Türkler fazla olduğu için okullarda İngilizce eğitim vermektedir. Bazı şehirlerde ise Sırp ve Arnavutlar yoğunlukta olduğu için Sırpça ve Arnavutça eğitim verilmektedir. Ayrıca Kosova eğitim modelinde kolej ve özel okul eğitimleri de verilmektedir.

Kosova Eğitim Sistemi ve Meslek Edinmek

Ayrıca yetişkinleri yetiştirmeye yönelik meslek edindirme kursları da bulunmaktadır. Değişik sektörlere eğitim sunan bu sivil toplum örgütleri kalifiye eleman ve zanaatkâr yetiştirmektedir. Üniversite eğitimine ülkede önem verilmektedir. Öğrencilerin okumak istedikleri bölümlerde deneyim sahibi olabilmeleri için farklı alternatifler sunulmaktadır.

Avrupa’da ilk defa İngilizce eğitim veren Kosova’da Prizren şehrindeki Prizren üniversitesi olmuştur. Buradaki İngilizce eğitim hakkı olumlu karşılanarak Türk nüfusunun burada kalmasını da sağlamıştır. Üniversitelere giriş sınavsız ve çok fazla koşul istememektedir. Türkiye’deki birçok üniversite ile iş birliği içerisinde olan Kosova burada okuyan çocukları geleceğe daha iyi hazırlayabilmek için onlara güvenli bir ortam vermeye çalışmaktadır. Öğrenci değişim programları ile seviyesini günden güne artırmaktadır. Burs barınma ve ihtiyaçlarını öğrencilerin durumlarına ülke kendisi ayarlamaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!